ORDU İLİ ORTAKÖY KÖYÜ
YARDIMLAŞMA ve DAYANIŞMA DERNEĞİ

Yayla Fotoğrafları

Pangal yaylası, köy halkımızın yazları dinlenme, tatil, tarımsal faaliyet ve ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile Nisan ayında başlayıp Ekim ayı arasında yerleşim ve günlük konaklama yeri olarak kullandığı bölgedir.

Pangal yaylasında geçmiş dönemlerde  orman işletmeciliği faaliyetlerinin olması, köy halkımıza maddi konuda fayda sağlamış, fakat orman işletmeciliği faaliyetleri azaldığından dolayı köy halkımızın çoğunluğu gurbetçiliği seçmek zorunda kalmıştır.

Yaylamızda; geçmiş dönemde dikilen fidanlar günümüzde büyük ağaçlara dönüşmüş, kır olan bölgeler gölgeler ile kaplanmıştır. Günümüzde orman işletmeciliği ve tarımsal hayvancılık önemini yitirse de küçük çapta tarım ve hayvancılık yaylamızda devam etmektedir.

Yaylamız coğrafi bölge olarak Pelitli Köyü muhtarlığı sınırları içinde kalmaktadır.

Pangal Yaylası , köyümüzde yaşayıp büyüyen herkes için derin anlamlar ifade etmekte.. Gurbetçilerimizi ağırladığı zaman Yanuk tepesinden bakıldığında 1980-1990-2000 lerde yaşanan anıları bir nebze de olsa tazelemektedir..

Yaylamız, havası, suyu ile köyümüzün ve diğer komşu köyler arasında görülmeye ve yaşanmaya değer yaylalarından biridir.. Ziyaret etmenizi ve değerlerini paylaşmanızı öneririz..

Yorum Yaz